Правила столового етикету — це не лише сервірування та розуміння якими приладами є та чи інша страва, а й культура спілкування. Звичайно, вдома це склепіння не таке строге. Але знання норм поведінки дозволить вам завжди комфортно відчувати себе: будь то затишне чаювання з сім’єю або святковий бенкет. Експерти ChystoPedia розкажуть, як правильно поводитися за столом з етикету.
Столовий етикет удома: основні правила
Зміст статті
Сучасні правила поведінки, спілкування та користування столовими приладами сформувалися під дією традицій та звичаїв. Ось що необхідно запам’ятати в першу чергу:
-
Розсадження гостей. Якщо це звичайні домашні посиденьки, то навряд чи вам буде запропоновано попередній план розсаджування. За правилами гарного тону стороні, що приймає, слід вказати місця, де можна розміститися гостю. Господарі розташовується на чолі столу, а поруч із ними почесні гості. Наприкінці зазвичай сидить молодь та діти. Жінки розташовуються першими, а чоловіки можуть допомогти їм посунути стільці;
-
Очікування запізнілих. Прийнято чекати максимум 20 хвилин. Людина, яка запізнилася, після прибуття вибачається, але не рекомендується роз’яснювати подробиці затримки.
-
Початок трапези. Приступати до частування можна тільки після закінчення розсаджування. А от при подальших змінах страв чекати на решту зовсім не обов’язково;
-
Правила їди. Виховані люди їдять акуратно, не перемовляються під час пережовування. Некрасиво стукатиме приладами. Суворо заборонено спиратися ліктями на стіл. Виняток існує лише для жінок. Їм можна на короткий проміжок часу покласти лікті на стіл;
-
Якщо блюдо, що сподобалося, стоїть далеко, не слід тягтися за ним. Найкраще попросити сусіда допомогти вам. Також із загального посуду беріть ті шматки, які лежать ближче, а не вибирайте найбільший чи найкрасивіший. Страви або супниці, які мають ручки, передають так, щоб одна з ручок дивилася у бік одержувача;
-
Розлиття алкоголю. При подачі вина його наливають 125 мл, або приблизно половину-третину келиха. За традицією наповнювати склянки жінкам мають чоловіки, які сидять праворуч.
-
Закінчення трапези. Навіть якщо людина закінчила їжу, вона повинна залишатися за столом і підтримувати бесіду до закінчення застілля. Якщо необхідно терміново піти, слід повідомити про це господаря і вибачитися.
Ще один важливий момент – розмір порцій. Не слід відразу ж накладати всі салати та нарізки. їсти рекомендується повільно, маленькими порціями, не змішуючи страви.
Як правильно поводитися за столом?
На окрему увагу заслуговують правила, що стосуються спілкування за столом. Розмовляти прийнято невимушено та доброзичливо. Важливо брати участь в обговоренні, а не ігнорувати його або уникати відповідей.
Заборонено обговорювати: хвороби, релігію, політику, сімейні чи фінансові проблеми, які викликають конфлікт, плітки про людей.
Під час бесіди не розмахують у різні боки столовими приладами. Якщо людина пережовує їжу, слід дочекатися, коли вона закінчить, а потім запитувати в неї щось.
Необхідно стримувати бурхливі емоції: активну жестикуляцію та гучний сміх. Заборонено приймати дзвінки. Якщо ж цього не уникнути, потрібно вибачитися і вийти з-за столу.
Як правильно користуватися столовими приладами?
Мабуть найскладніший момент поведінки за столом — дотримання правил користування столовими приладами згідно з етикетом. Виделка береться в ліву руку, а ніж – у праву. Якщо ж різати їжу не потрібно, використовують тільки вилку у правій китиці. В Америці допускається розрізати блюдо на невеликі шматочки та відкласти ніж. Європейські рекомендації, як правильно тримати столові прилади з етикету, набагато суворіше і не дозволяють випускати вилку і ніж з рук.
Для холодних закусок, стейків, відкритих бутербродів використовують ніж та вилку. Якщо їжа подана в кокотниці, візьміть чайну ложку. А ось десерти і фрукти прийнято їсти десертною ложкою, яка більша за чайну, але менша за їдальню.
Ось кілька важливих порад, як користуватися столовими приладами за столом:
-
м’ясо та інші страви розрізаються до себе;
-
гарячі закуски і страви не нарізають на дрібні шматочки відразу ж, а відрізають трохи перед тим, як покласти в рот;
-
їсти з ножа заборонено;
-
якщо столовий прилад упав, потрібно попросити подати нове;
-
під час передачі приладу сусіду його тримають посередині, не торкаючись кінчика ложки чи вилки, направивши тупим кінцем вперед;
-
чайні та кавові ложки не можна залишати у чашці;
-
брудні столові прилади не кладуться на стіл, лише на тарілку.
Окремі правила існують у тому, як користуватися столовими приладами загального призначення. Прилади мають праворуч від страви, для якої вони сервіровані. Виделку розміщують зліва, а ложку – праворуч, якщо вони обидві використовуються для зачерпування. Після їх використання обов’язково повертають назад. Якщо ложка подавалася на окремій тарілочці, це означає, що її потрібно залишити у спільній страві.
Існує зведення правил не тільки щодо того, як тримати столові прилади з етикету, але і як складати їх після трапези:
-
Паралельне вертикальне розташування на тарілці – кінець обіду;
-
Прилади лежать під кутом, не стикаючись кінчиками, ручками вниз – пауза в їжі;
-
На паузу вкаже і положення, у якому кінчики ножа чи виделки стикаються, але з перетинаються;
-
Аналогічно паузу вказують прилади, ручки яких лежать на столі;
-
Виделка та ніж розташовані паралельно та горизонтально – гість закінчив трапезу та захоплений стравою;
-
Ніж та вилка схрещені на тарілці – очікування наступного частування;
-
Виделка зверху ножа зубчиками вгору перпендикулярно – очікування добавки.
Не менш важливими є правила використання серветок. Багаторазові тканинні аксесуари не призначені для промокання губ. Зазвичай їх кладуть навколішки для захисту одягу. А ось паперові вироби використовують для витирання рота, кінчиків пальців.
Плями на тканинних серветках та скатертинах після застілля — не рідкість. Краплі вина, сліди соусу, жирні відбитки. Навіть колись біла серветка може повернути свій первісний вигляд. Універсальний ультра швидкий спрей Cif справляється із важкими плямами за лічені секунди. Розпорошіть його на забруднення, потріть і змийте водою. Засіб можна використовувати для текстилю, кухні та ванної кімнати.
Знання правил етикету спілкування за столом, як поводитися, як тримати столові прилади, допоможуть вам створити образ вихованої та культурної людини. Регулярне дотримання цих норм увійде у звичку, і кожен зможе почуватися легко і невимушено за столом у будь-якій компанії.