Холодна пора року – це ще не привід відмовляти собі в задоволенні поласувати корисними овочами, соковитими фруктами, зеленню або ягодами. І для цього необов’язково купувати їх утридорога взимку. Ви можете все це заморозити в себе вдома, щоб потім готувати смачні вітамінні страви для всієї родини. Але які фрукти можна заморозити на зиму? Як зробити так, щоб заготовки не перетворилися на одну суцільну злиплу кулю і не втратили апетитний зовнішній вигляд? Сьогодні команда ChystoPedia навчить вас правильно зберігати всю користь та соковитий смак сезонних фруктів, ягід та овочів.
Які овочі та фрукти можна заморожувати?
Зміст статті
Тут особливих обмежень немає. Все залежить тільки від вашої фантазії та кулінарних уподобань. Любите хрусткі овочеві салати та яскраві перші страви з ніжною засмажкою? Тоді обов’язково покладіть у морозилку болгарський перець, огірки та помідори. Не відмовляйтеся від зелені. Заморозка свіжої кінзи ніяк не впливає на її унікальний аромат і смак, що легко впізнається. У плані ягід та фруктів можете взагалі собі ні в чому не відмовляти. Єдиним винятком є яблука. Цей продукт у процесі заморожування втрачає практично всі свої смакові якості. А ще на яблуках через низькі температури з’являються неапетитні чорні плями.
Які ще продукти не варто класти в морозилку, щоби потім не розчаруватися в результаті? Методом проб та помилок з’ясували, що це цибуля та часник. Після заморожування у них не залишається нічого корисного. Навіть смак стає зовсім іншим. Так що, якщо ви не хочете зіпсувати свій рецепт, найкраще використовувати їх тільки у свіжому вигляді. Ще один виняток – кавун. Якщо заморожені фрукти на зиму – це чудова ідея, то колосальних розмірів ягода, будучи надто водянистою, перетвориться на суцільну крижану кашу. Холодовій обробці не рекомендується піддавати редис і редьку.
Способи заморожування
На сьогоднішній день способів якісно зберегти фрукти та овочі на зиму два. Перший тип заморозки називається шоковим, а другий сухим. І вони мають кілька важливих відмінностей, які треба пам’ятати.
При шоковому заморожуванні продукти піддаються миттєвому охолодженню дуже низької температури. У результаті вода просто не встигає перетворитися на великі та гострі крижані кристали. Клітинна структура заготівлі залишається незмінною, тому при відтаванні фрукти та овочі зберігають свій звичний смак, аромат та привабливий зовнішній вигляд. Майже всі сучасні холодильники оснащені опцією шокової заморозки.
Сухий спосіб передбачає попередній виклад продуктів на відповідну за розміром обробну дошку. І тільки після повного заморожування фрукти, овочі та ягоди діляться на порції та розкладаються по різних контейнерах. Метод добре підходить для заготівлі плодів невеликого розміру.
Як правильно заморожувати фрукти та ягоди?
Заморожування фруктів на зиму, як і ягід, – процедура досить проста. Їх можна зберегти як у цілому вигляді, так і у вигляді пюре або попередньо засипавши цукровим піском. Наприклад, персики найкраще заморожувати у сиропі. Так вони не втратять вітамін С і не потемніють.
Сливи та абрикоси відмінно заморожуються у вигляді половинок. А ось груші найкраще розрізати на 4 частини та заздалегідь видалити серцевину. І ідеальним варіантом також стане їх зберігання в сиропі.
Заморожування фруктів на зиму в домашніх умовах доступне кожному. Вам не доведеться купувати для цього дороге обладнання. Достатньо буде звичайного холодильника, в якому є морозильна камера. Ягоди для такого зберігання вибирайте тільки стиглі без дефектів та ознак псування. Обов’язково видаляйте всі плодоніжки та листя. Продукти можна заморожувати окремо або в міксі.
Як заморожувати овочі?
Тут також є кілька важливих правил.
-
У солодкого перцю видаліть плодоніжку та серцевину. Зберігати його можна як у вигляді половинок, так і дрібно нарізаним (відмінний варіант для перших страв та засмажок).
-
Грамотне заморожування овочів та фруктів на зиму обов’язково передбачає відбір продуктів за їх величиною. Якщо ви хочете зберігати помідори в холодильнику правильно, віддавайте перевагу невеликим сортам на кшталт чері. Великі томати краще заморозити як пюре. Так їх потім дуже зручно використовуватиме для приготування пасти.
-
Щоб заморозити огірки, оберіть з них лише дрібні та міцні плоди. Покладіть в морозилку повністю або попередньо наріжте середніми по товщині кружальцями.
-
Брокколі поділіть на невеликі суцвіття. Щоб у овочі не залишилося комах, замочіть їх ненадовго у підсоленій воді. Так само зробите і з цвітною капустою. Ці продукти краще піддавати шоковому заморожуванню.
-
Зелений горошок в ідеалі заморожується приблизно за добу після його збирання з грядки. Щоб окремі зерна не злиплися, рекомендується викладати в один шар.
Правила та корисні поради
Заморожені овочі та фрукти взимку можуть стати справжніми ласощами, якщо підійти до їхнього зберігання з розумом. Щоб результат порадував всю вашу родину, прийміть до уваги наступні рекомендації.
-
При електриці, що раптово відключилася, панікувати явно не варто. Заморожені продукти не зможуть так швидко відтанути. Вони спокійно зберігаються протягом 5-6 годин.
-
Заморожену зелень можна класти в першу страву без попередньої підготовки. Просто додайте її під кінець і накрийте кришкою каструлю.
-
Усі фрукти, ягоди та овочі рекомендується заморожувати у вигляді окремих порцій у різних ємностях. Наприклад, 2 кілограми малини краще фасувати у контейнери по 200–250 грамів.
-
Чим свіжіші продукти, тим більше вітамінів у них вдасться зберегти.
-
Періодично проводьте генеральне прибирання в морозилці: викидайте старі продукти, промивайте ящики миючим засобом, наприклад, Універсальним засобом Cif Актив Лимон.
Заморожені фрукти та овочі – це чудовий спосіб порадувати своїх рідних смачними та корисними стравами у будь-яку пору року без зайвих витрат. Дотримуйтесь нескладних правил їх підготовки та зберігання, щоб зберегти максимальну кількість вітамінів.
Часті питання про те, як правильно заморожувати фрукти та овочі на зиму
Як краще заморожувати фрукти та ягоди?
Найкраще у свіжому вигляді цілком, половинками чи невеликими шматочками.
Якою має бути температура зберігання при заморожуванні фруктів та овочів?
Температура зберігання фруктів та овочів у морозильній камері має становити в середньому –18…20 градусів.
Чи потрібно розфасовувати овочі та фрукти при заморожуванні?
Так, щоб потім було зручно ними скористатися.