Як виростити розсаду помідорів у домашніх умовах

Правильно пророщена, доглянута, здорова розсада – обов’язкова умова врожаю помідорів. Якщо ви робите помилки на перших етапах, починаючи з посіву, то це обов’язково позначиться на плодоношенні. Експерти ChystoPedia розкажуть, як правильно виростити розсаду помідорів у домашніх умовах.

Як і будь-яке починання, процес пророщування розсади передбачає, що ви віднесетеся до справи з усією відповідальністю. Адже кінцевою метою є збирання рясного врожаю. А щоб це сталося, потрібно приділити увагу кожній стадії вирощування.

Коли сіяти насіння на розсаду?

Отже, перше, що ви повинні зробити, – визначитися з датою висівання. Орієнтовно необхідно провести посів за 50-65 днів до передбачуваної дати висадки в ґрунт. У цей термін закладено і схід розсади. Їй потрібно приблизно 5-10 днів після посіву, щоб ви побачили маленькі зелені паростки. Якщо відняти ці дні, то кущики томатів повинні простояти на підвіконні в середньому від 40 до 60 днів.

Зверніть увагу на наступні умовні терміни посіву, які відрізняються залежно від регіону:

  • центральні регіони – з 15 березня до 1 квітня;

  • північні – з 1 до 15 квітня;

  • південні райони – з 20–25 лютого до 15 березня.

Тепер вам слід правильно визначитися із строками посіву. Виберіть дату таким чином, щоб підгадати висадку під парник після закінчення весняних заморозків. Для цього згадайте, коли ґрунт перестає замерзати вночі (після 15–20 травня), відрахуйте від цього терміну 50–65 днів тому. Дата, що вийшла, і буде найбільш підходящою для початку роботи з вирощування.

Якщо ви плануєте посадити кущі під парник або в теплицю, починайте посівні роботи на пару тижнів раніше.

Вибір сорту для посадки

Виростити розсаду помідорів можна практично з будь-якого насіння томатів. Єдине – не рекомендується використовувати насіння, зібране самостійно з торішнього врожаю томатів. Це з тим, більшість сучасних сортів – гібриди F1 і F2. Вони дають відмінний урожай, але лише у перший цикл вирощування. Друге покоління значно відрізнятиметься за смаковими якостями та розмірами, а може й зовсім не зійти.

Вибираючи сорти для посадки, орієнтуйтеся на ряд характеристик, вказаних на упаковці.

  1. Термін визрівання. Тут мається на увазі кількість днів від посіву до повного дозрівання плодів.

  2. Висота кущів. Вони бувають низькорослими, середніми та високими. Перші можна садити і вдома (на підвіконні, веранді). Кущі середньої висоти підходять для відкритих грядок, а високі для теплиць.

  3. Розміри плодів. Цей фактор потрібно враховувати, якщо у вас є певні цілі на той чи інший гатунок. Наприклад, для закочення в банки краще підходять помідори діаметром не більше 6 см, для в’ялення – 4-5 см. Якщо плануєте з’їсти їх у свіжому вигляді або зробити сік, то для висаджування вибирайте більше сорти з великими плодами.

  4. Призначення сорту. Одні підходять для вирощування лише під парниками або в теплицях, а при висадженні у ґрунт вони можуть загинути.

Також знайдіть на упаковці рекомендації щодо кращого регіону зростання. Деякі різновиди можуть відмінно рости в південних районах, а ось у холодніших північних і центральних, де можливі заморозки навіть у літній період, загинуть або дадуть невеликий урожай.

Підготовчі роботи

Щоб із насіння виростити здорову розсаду помідорів на підвіконні, потрібно ретельно їх відсортувати. Для цього відкрийте упаковку, висипте їх на поверхню або у формочку, а потім викиньте все порожнє, надто маленьке або деформоване насіння. Опустіть відібрані екземпляри у слабкий розчин марганцівки на 10–15 хвилин, щоб знезаразити їх. Потім змийте залишки розчину проточною водою.

Поліпшити схожість допоможе гаряча ванна. Загорніть насіння в марлю, помістіть його в ємність із теплою водою температурою 60–70 °С приблизно на 4 години. Не допускайте охолодження рідини.

Посів томатів на розсаду

Робота починається з підготовки форм: заповніть їх вологим ґрунтом, проробіть у ньому невеликі лунки або борозенки глибиною близько 1 см на всю довжину тари. Витримайте відстань між борозенками приблизно 3-5 см, а потім посійте насіння з відстанню 2-3 см один від одного, присипте ґрунтом зверху. Закрийте ємність харчовою плівкою, щоб забезпечити майбутній розсаді тепло та вологість.

Якщо під час роботи ви розсипали землю на підлогу, то зберіть залишки ґрунту, а потім ретельно вимийте підлогу із засобом Glorix. Додайте ковпачок гелю до 4 літрів води, помийте підлогу, а також поверхні, на які потрапив ґрунт.

Обов’язково контролюйте вологість ґрунту. Як тільки він почав підсихати, полийте або обприскуйте з пульверизатора. Також дотримуйтесь теплового режиму. Дуже важливо правильно вирощувати насіння помідорів. Чим ближче до опалювальних приладів, тим комфортніше почувається насіння, та й перші сходи з’являться вже через 3-4 дні.

Догляд за розсадою: основні поради

  1. Багато світла. Як вирощувати розсаду помідорів у домашніх умовах без достатнього освітлення? Це практично неможливо. Будь-яка розсада дуже любить сонячне проміння. Тому, щойно з’явилися сходи, віднесіть ящики на підвіконня. Якщо природного світла у квартирі недостатньо, придбайте люмінесцентні лампи потужністю від 18 W.

  2. Свіже повітря. Якщо на вулиці тепло та безвітряно, то сміливо виносите горщики на балкон з відкритим вікном або у двір.

  3. Регулярне підживлення. Спочатку досить вводити натуральні органічні добрива раз на пару тижнів, а зі зростанням переходити на щотижневу підживлення.

  4. Висока вологість. Щоб зійти насінням потрібна дуже велика вологість – близько 80-90%. Не поспішайте знімати плівку з ємностей. Якщо розсада добре зійшла, то потихеньку прочиняйте клейонку. Буквально по 1-2 см на день. Це дасть можливість сходам звикнути до нових навколишніх умов.

Частоту поливу регулюйте самі. Якщо ви бачите, що верхній шар землі підсох, потрібно негайно полити її. До пересихання ґрунту краще не доводити. Рясно теж не рекомендується зволожувати: на ґрунті не повинно бути калюж.

Пикировка

З появою у паростків томатів першого листя (7-11 день) можна зробити пікірування. Що це таке? Це коли надто кучно посаджені кущики розсідають у більш просторі тари. Для цього акуратно витягніть кожен кущик разом з коренем і грудкою землі, помістіть в горщик побільше. Для першого пікірування вибирайте невеликі стаканчики об’ємом 150-200 мл. А за кілька тижнів проведіть повторну пересадку в ємності по 500-1000 мл.

Висадження розсади в ґрунт

Винесіть розсаду на вулицю, нехай постоїть, поки ви підготуєте для неї нове місце. Грядку попередньо потрібно добре розпушити граблями. Потім зробіть невеликі лунки на відстані 30-40 см. Сильно не заглиблюйте кущики, достатньо пари сантиметрів, щоб центральне стебло добре стояло. Після висаджування добре полийте розсаду. Вже через пару днів ви побачите, що рослина стала набагато стійкішою, а завдяки додатковим корінцям.

Наші експерти розповіли вам, як виростити розсаду помідорів у квартирі, а потім правильно висадити її у відкритий ґрунт. Вивчіть рекомендації та дотримуйтесь їх. Тоді рясний урожай свіжих та ароматних томатів радуватиме вас та вашу родину.

Часті питання про вирощування розсади помідорів в домашніх умовах

Як правильно підготувати ґрунт для посіву?

Ґрунт необхідно ретельно полити, щоб він став більш пухким і наситився киснем.

Як уникнути нестачі світла чи недостатньої вологості при вирощуванні на підвіконні?

Щоб уникнути нестачі світла, встановіть додаткові люмінесцентні лампи. Про це і те, як уникнути недостатньої вологості, можете прочитати в нашій статті.

Чи потрібні додаткові добрива при вирощуванні розсади у квартирі?

Бажано вводити натуральні органічні добрива 2-3 рази на тиждень після сходів, а потім перейти на щотижневе підживлення.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Як позбутися пилу?

Речі, вкриті шаром пилу, не лише видають неохайну домогосподарку, а й ставлять під загрозу здоров'я…

6 години ago

Як прати і гладити піджак вдома

Ця стаття розповість вам, як прати піджак і як погладити піджак. Якщо немає часу чи…

1 день ago

Дезінфекція покупок із магазину

Неважливо, як до нас у будинок потрапляють покупки: чи самі ми їх принесли, чи отримали…

2 дні ago

Як відмити білі кеди

Читайте, як відмити білі кеди за допомогою домашніх засобів або пральної машини. Ключові пункти: Позбавтеся…

3 дні ago

Як не втомлюватись за комп’ютером?

Ні будинок, ні робоче місце неможливо уявити без комп'ютерної техніки. Деколи за монітором доводиться проводити…

4 дні ago

Новорічне оформлення столу: як прикрасити на Новий Рік

Новорічне оформлення столу створить святковий настрій для зустрічі водяного тигра. Поставте гарний посуд і келихи,…

5 днів ago