Categories: У домі

Як сервірувати стіл столовими приладами

Насолода від трапези визначає не тільки вишуканий смак страв, але й те, наскільки гарно сервірований стіл. На урочистих прийомах гості насамперед «їдять очима». Хрумка скатертина, елегантно розставлені тарілки та келихи, ваза з квітами, свічки та інші тематичні прикраси підкреслюють святкову атмосферу. Крім того, сервірування столу – спосіб виявити власний добрий смак та повагу до кожного із запрошених.

З чого почати сервірування столу

Насамперед слід продумати концепцію свята. Вибір декору залежить від приводу, пори року та часу доби, тематики та передбачуваного меню. Весільний банкет чи ювілей потребують більшої формальності. Для оформлення весняного бранчу з подругами достатньо букета живих квітів. На новорічному столі цілком доречні як пишні композиції із хвойними гілками та свічками, так і мінімалістичний декор із блискітками.

Наступний крок – подбати про посадку учасників трапези. Від того, на якій відстані розставлені стільці та як лежать столові прилади, залежатиме зручність гостей. Щоб не сковувати нічиї рухи, стільці розміщують з однаковим інтервалом 50-80 см.

Перед тим, як розкладати столові прилади, слід постелити скатертину. Класичний варіант – біла скатертина з сатину або іншого щільного матеріалу. Ніякого пластику та клейонки. Залежно від декораторської ідеї, забарвлення посуду та прикрас можна вибрати полотно іншого кольору, але обов’язково однотонне. Скатертина обов’язково повинна бути ідеально чистою і випрасуваною. Прикривати пляму від вина або жиру салатницею – поганий тон. Розмір полотна слід підбирати таким чином, щоб звис по краях столу не перевищував 25-30 см, а кути прикривали ніжки. Найчастіше як постійний атрибут святкового столу господині використовують білі скатертини.

На жаль, будь-яка біла тканина з часом стає тьмянішою або навіть сірою та жовтою. Для того, щоб відбілити скатертину в домашніх умовах, експерти ChystoPedia рекомендують скористатися універсальним гелем Domestos Ультра Білий. Він не лише поверне старій скатертині первісну білизну, а й видалить забруднення, які могли залишитися з минулого свята. Для того щоб відбілити скатертину від плям, рекомендується замочити тканину в пропорції 1 ковпачок Domestos на 5 л. води на 45 хвилин, а потім ретельно прополоскати. Уважно ознайомтеся з інструкцією та дотримуйтесь запобіжних заходів.

При організації дружнього застілля, а також заміського обіду просто неба в рустикальному стилі деякими умовностями можна знехтувати. Якщо у вашому розпорядженні вінтажний дерев’яний стіл з гарною поверхнею, він сам по собі може бути гідним тлом для трапези. Перед тим як класти столові прилади, протріть стільницю серфетками Cif, що чистять, для очищення поверхонь.

Щоб надати столу більш ошатного вигляду, постеліть під кожну тарілку серветки, що виконані в єдиному стилі.

Як розкласти столові прилади на столі

Правила розміщення тарілок

Не потрібно перевантажувати стіл. Відповідь на питання про те, як розкладати столові прилади залежить від черговості подачі страв. Будь-яке гуляння припускаємо мінімум одну зміну тарілок, а на масштабних банкетах — до чотирьох змін посуду. Комплект посуду розміщують суворо навпроти стільця 1,5-2 см від краю столу.

При цьому набір сервіровок на кожного гостя включає кілька тарілок різного типу і глибини:

  • Сервірувальна тарілка великого діаметра відіграє роль підставки. Для обіднього чи повсякденного столу вона є обов’язковим елементом. На ній можуть розташовуватися тарілка для закусок середнього діаметру та глибока супниця. Щоб верхня тарілка не ковзала, під нею можна розмістити паперову або тонку тканинну серветку;

  • Глибоку тарілку підбирають залежно від виду супу. Для бульйонів та крем-супів використовують піалу з ручками. Для борщу, солянки та інших густих супів – тарілку з нижчими широкими бортами;

  • Салатні, пиріжкові та десертні тарілки ставлять ліворуч від підставкової тарілки, на відстані 10-15 см по діагоналі. При подачі креветок, устриць, спаржі та інших страв, які прийнято їсти руками, поряд розташовують піалу з теплою водою, шматочками лимона та м’яти для ополіскування пальців.

Простежте, щоб тарілки кожного типу належали до одного комплекту. Перед тим, як класти столові прилади, їх слід ретельно вимити. Навіть якщо посудом давно не користувалися, на поверхні осідає пил та мікрокраплі жиру. Непомічені у процесі попереднього миття шматочки їжі намертво в’їдаються у структуру. Спрей Cif, що чистить, ефективно видаляє жир і застарілі забруднення завдяки посиленій формулі з содою і екстрактом лимона. Засіб розроблений спеціально для кухні та не містить хлору, фосфатів та парабенів. Перед подачею насухо протріть посуд рушником.

Як повинні лежати столові прилади

Правильно класти столові прилади — справжнє мистецтво, проте оволодіти необхідними у побуті азами під силу кожному охочому. Сервірування святкового столу в домашніх умовах не потребує вузькоспеціальних пристроїв та фамільного срібла. У більшості випадків можна обмежитися ножем, вилкою, суповою та десертною ложкою. Ножі та ложки розкладають праворуч від тарілки. Виделки – зліва. Десертну ложку кладуть над тарілкою. Використовувати прилади слід у зворотній від тарілки послідовності: найвіддаленіші використовують для страв, які приносять першими.

Для банкетів з кількома змінами страв асортимент столових приладів може бути ширшим:

  • Закусочна вилка і ніж менше їдальні. Їх традиційно подають до холодних закусок, рідше до гарячих;

  • Для рибних страв використовують ніж у вигляді лопатки, а також спеціальну вилку з трьома чи чотирма зубцями та спеціальним заглибленням для відділення кісточок;

  • Для десерту подають окремі ніж, вилку та ложку — за розміром вони менші за закусочні;

  • Набір приладів для фруктів включає двозубу вилку і ніж, що нагадує формою складаний. Їх кладуть на стіл перед подачею фруктової тарілки.

Принцип розміщення келихів

Келихи мають діагональ або трикутник праворуч від тарілки. На столі можуть одночасно знаходитися склянка для води або соку, об’ємний келих для червоного вина або дрібніший для білого, фужер для шампанського, а також одна чарка, коньячний келих або склянка-рокс відповідно до типу міцного алкогольного напою. Келихи для білого вина завжди менші за обсягом. Ігристі вина можна подавати як у високих келихах, де краще помітні бульбашки, так і в спеціальних чашах, з яких швидше випаровуються «газики». Першими використовують келихи, що знаходяться ближче до тарілки.

Як гарно загорнути столові прилади в серветку

Єдиних правил сервірування серветок немає. Зазвичай їх розміщують під склянкою для води або поруч із закусочною тарілкою. Акуратно згорнутий текстиль та орігамі-композиції з паперових серветок додають оригінальності оформленню столу та допомагають підкреслити загальну концепцію заходу.

Як загорнути в серветку столові прилади, можна піддивитися в майстер-класах на YouTube. Поверх ганчіркової серветки можна надіти кільце або пов’язати стрічку, до якої додати тематичний декор. Для прикраси серветок та додаткового оформлення літніх застіль можна використовувати комбінації живих квітів, ягід та фруктів. Для осіннього урочистого столу підійдуть сезонні квіти, жовте листя, жолуді. Вдале рішення для новорічного оздоблення — невеликі ялинкові іграшки, мішуру, стебло розмарину, гілочки ялиці та шишки.

Якщо потрібно відлучитися з-за столу, тканинну серветку кладуть на стілець. Коли обід закінчено – зліва від тарілки, попередньо загорнувши використаний бік усередину. Класти серветку на брудну тарілку суперечить етикету. Паперові серветки з використанням акуратно згортають і розташовують з краю від тарілки — їх слід непомітно прибрати при зміні страв.

Не обов’язково чекати особливого приводу, щоб дістати чисту скатертину, що хрумтить, і гарний посуд. Навіть якщо в будні на пишні застілля немає часу, у вихідні цілком можна порадувати себе та домашніх витонченою подачею сімейного обіду. Це чудова можливість відточити навички застільного етикету, а також застосувати отримані знання про те, як правильно розкладати столові прилади на практиці!

admin

Recent Posts

Як перетворити прибирання на гру для дітей та дорослих?

Як залучити дитину до роботи по дому? Маленькі хитрощі допоможуть перетворити збирання на гру. Тут…

5 години ago

Завдання з невідомими: як випрати старі плями невідомого походження.

Виведення старих плям невідомого походження можливе! Дізнайтеся наші ефективні поради, як вивести стару пляму. Як…

1 день ago

Як позбутися кротів?

Докладніше про кротів та причини їх появи Ці невеликі за розміром звірята здатні в короткий…

2 дні ago

Як прати рушники, щоб вони залишалися м’якими та яскравими

Дізнайтеся корисні поради, як прати рушники, щоб зберегти їх м'якими та яскравими. Помітили, що після…

3 дні ago

Як швидко почистити мікрохвильову піч у домашніх умовах

Ви помітили всередині мікрохвильової печі осілий наліт? А усередині камери з'явився неприємний запах? Ваша НВЧ…

4 дні ago

Як позбутися гризунів

думаєте, що в будинку могли завестися миші чи щури? Ця стаття розповість вам про те,…

5 днів ago