Як прати оксамитові штори

Мода на оксамит пройшла крізь віки. З палацових залів та аристократичних салонів цей переливчастий матеріал перебрався до інтер’єрів сучасних квартир. Завдяки насиченому кольору та рельєфній фактурі оксамитові штори часто стають візуальним акцентом у приміщенні. До того ж, вони досить щільні — добре захищають від сонячного світла, пригнічують шум і протяги.

шторы

Оксамит має відчутний мінус — ворсиста поверхня притягує до себе пил. Без належного догляду полотно з часом тьмяніє. У складках драпірування любить селитися міль та пилові кліщі – вони можуть спровокувати напад алергії. З метою гігієни оксамитові портьєри слід піддавати волого-тепловій обробці кожні півроку, а в проміжках – чистити щіткою або пилососом.

Які особливості матеріалу варто врахувати

Оксамитова тканина – щільна та важка, з густим ворсом на лицьовій стороні. Спочатку її виготовляли з чистого шовку — дозволити собі дорогі портьєри могли лише представники вищих станів. Сьогодні у продажу представлені практичніші варіанти з натуральної бавовни та вовни, синтетичного поліестеру або їх комбінацій. Оксамитові штори також відрізняються за стилістичними рішеннями: матові або блискучі, з перламутровим напиленням, золотим або сріблястим покриттям, набивним або витравленим візерунком. Всі ці нюанси визначають, який спосіб очищення оксамиту вибрати.

Уважно вивчіть ярлик. Деяким виробам категорично протипоказане прання машини, іншим — вплив високих температур. Очищення оксамитових штор – процес трудомісткий та делікатний. Якщо у вас виникають сумніви, краще одразу довірити виріб майстрам із хімчистки.

Читайте також:  Поради щодо прибирання будинку: як проводити дезінфекцію квартиру від вірусів

Як почистити оксамитові штори без прання

Не намагайтеся вибивати зі штор пил за аналогією з килимом. Хоча оксамит справляє враження щільного і громіздкого матеріалу, він дуже чутливий до механічних пошкоджень. Від інтенсивного точкового впливу на ньому утворюються лисиці, тріщини та заломи. Оксамитові штори зручно чистити пилососом. Для цього потрібна спеціальна насадка для м’яких меблів та режим з мінімальною тягою. Пилососити портьєри можна двома способами. На вазі – при цьому щітка має втягувати пил, а не саму тканину. Або розправивши полотно на горизонтальній поверхні. Обробляють оксамит завжди за напрямком ворсу — інакше на ньому з’являються неестетичні розводи, що лисніють.

Почистити оксамит можна велюрової щіткою одягу або кардолентою. Її голчаста поверхня створена спеціально для догляду за ворсовою тканиною. Вона захищає від блискучих смуг і пропечатування швів. Попередньо тканину слід розкласти на горизонтальній поверхні, уникаючи заломів. Для більш глибокого очищення можна паралельно використовувати пароочисник, вибравши мінімальний температурний режим (до 100℃).

Точкові забруднення можна видалити м’якою вологою губкою з кількома краплями миючого засобу або універсальною вологою серветкою. Обережно обробіть пляму, уникаючи сильного натискання на тканину.

Як прати штори з оксамиту вручну

Оксамит – досить примхливий у плані прання матеріал. Інтенсивні механічні дії та агресивна побутова хімія йому протипоказані. Деякі вироби можна прати лише вручну. Процедура вимагатиме часу та сил — при намоканні полотно значно важче. Але результат того вартий: випрані портьєри виглядають яскравіше і пахнуть свіжістю (ворсиста тканина активно вбирає сторонні запахи).

  • Перед пранням слід відшмагати декоративні елементи: оборки, тасьму, сутаж. Їх можна повернути на місце лише тоді, коли штори остаточно просохнуть;

  • Оксамит стирають при температурі не вище 30℃;

  • В’їлися плями слід обробити засобом для чищення за 10-15 хвилин до прання – за цей час бруд розм’якне, і його буде простіше видалити;

  • Штори зручніше прати у ванні. Акуратно складіть виріб лицьовою стороною всередину та замочіть у слабкому розчині миючого засобу на 10-15 хвилин;

  • Використовуйте порошки та кондиціонери для делікатних матеріалів.

  • Терти, перекручувати та віджимати оксамит протипоказано. У процесі прання використовуйте щітку з м’яким ворсом, уникайте грубих рухів;

  • Ретельно прополоскайте полотно у прохолодній воді. Можна використовувати слабкий розчин оцту – він поверне тканини природний блиск;

  • Сушити оксамитові штори потрібно лише у горизонтальному положенні. Щоб прискорити процес, можна підкласти під полотно махровий рушник – він увібрає зайву вологу.

Читайте також:  Як позбутися запаху плісняви у вашому будинку?

Як прати оксамитові штори в пральній машині

Автоматичні пральні машини значно полегшують догляд за шторами. У цьому важливо запам’ятати кілька правил. Прати штори слід у прохолодній воді, інакше вони можуть сісти або деформуватись при подальшому сушінні. Оксамит легко линяє, тому звичайний пральний порошок краще замінити миючими засобами, що щадять. Порт’єри з оксамиту самі по собі дуже громіздкі. Вбираючи воду, вони стають ще важчими. Переконайтеся, що їхня вага не перевищує допустиме завантаження пральної машини.

  • Перед пранням оксамитові штори згортають у рулон лицьовою стороною всередину. Ширина рулону має відповідати глибині барабана;

  • Згорнуті штори слід помістити в полотняний мішок. У процесі прання ворс може обсипатися: мішок захистить тканину від зайвих механічних впливів, а барабан та фільтр машинки від засмічення;

  • Оксамит стирають на делікатних режимах: «Шовк» або «Ручне прання». Швидкість обертання барабана має перевищувати 600-800 обертів на хвилину. Функції віджиму та автоматичного сушіння необхідно відключити;

  • Краще придбати спеціальні шампуні для оксамиту, шовку, вовни та інших делікатних тканин.

Сушити штори після прання також рекомендується в горизонтальному положенні. Якщо підвісити їх на карниз, портьєри можуть деформуватися під власною вагою в місцях кріплень. Сушити виріб на мотузці для білизни також протипоказано — це може призвести до заломів і часткового випадання ворсу.

Як прасувати оксамитові штори

Прасувати оксамитові штори слід тільки в крайньому випадку. Вологий матеріал розкладають виворотом нагору і вкривають відрізом натуральної тканини. Температура праски має перевищувати 100℃. Оксамит гладять акуратними рухами у напрямку ворсу, ледве торкаючись поверхні тканини підошвою праски. В ідеалі розгладжувати оксамит слід за допомогою відпарювача та кардолентів. Голчасте полотно розкладають на горизонтальній поверхні. Поверх лицьовою стороною вниз кладуть штору. Далі оксамит обробляють паровою праскою і залишають до охолодження – це дозволяє уникнути відбитків і пом’ятостей. Щоб прогладити складку на портьєрах з драпіруванням, у місцях загинів прокладають додаткову смужку кардоленти. Обробляти штору праскою слід трохи довше – пару потрібно більше часу на проникнення через кілька шарів тканини.

Читайте також:  Як привести свій будинок в порядок?

Як правильно зберігати оксамит

Оксамитові штори вимагають не тільки делікатного прання, а й зберігання. На відміну від інших тканин, їх не можна складати в кілька шарів – це призводить до випадання ворсу і пошкодження самого матеріалу в місцях перегину. Зберігають оксамит у рулонах. Для цього полотно намотують на картонні бобіни ворсистою стороною всередину.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *