Categories: У домі

Як почистити матрац від плям: хімчистка в домашніх умовах

Наявність наматрацника та регулярна заміна простирадла не захищають матрац на 100%, як би нам цього не хотілося. Експерти ChystoPedia розкажуть про те, як почистити матрац від плям у домашніх умовах і дадуть практичні поради щодо догляду.

У процесі експлуатації ви неминуче виявите на матраці плями. А всередині нього накопичується пил, іноді виникає неприємний запах. Найзручніше і найпростіше здати матрац у хімчистку, але професійні послуги можуть обійтися недешево. А в деяких випадках звертатися до сервісу абсолютно недоцільно. Наприклад, якщо вам завдає занепокоєння одна невелика застаріла цятка, або прибрати забруднення необхідно швидко, не чекаючи його глибокого проникнення.

Щоб зрозуміти, як саме правильно доглядати матрац, відштовхуйтеся від його типу.

Особливості чищення матраців залежно від виду

Розглянемо найпоширеніші типи матраців та нюанси поводження з ними.

Ватні матраци

Цей вид набув популярності за рахунок низької ціни. Основа такого виробу – бавовняна вата. Поверх її знаходиться чохол із міцного зносостійкого матеріалу (тік, щільна бязь).

Вата – натуральний гігроскопічний, повітропроникний матеріал. На жаль, вона добре вбирає запахи і довго зберігає їх легко деформується. Очистити ватний матрац від плям можна за допомогою води та гелю для миття посуду. Майте на увазі, що чим більше ви намочите виріб, тим довше він буде сохнути.

Матрац із кокосовою койрою

Це природний гіпоалергенний наповнювач. Використовується виготовлення ортопедичних матраців, зокрема новонароджених. Така основа не злежується, сприятливо позначається на хребті, відрізняється міцністю, не поглинає сторонні запахи, добре пропускає повітря.

Для кокосових матраців підходить хімчистка в домашніх умовах за допомогою пилососу. Такий метод хороший ще й тим, що сприяє ефективному провітрюванню виробу. Виробник рекомендує освіжати та чистити матрац у горизонтальному положенні.

Пружинні латексні та кокосові матраци

Належать до категорії ортопедичних. Перед тим як почистити матрац будинку пилососом, обов’язково зніміть з нього чохол. За необхідності випрати його в режимі делікатного прання. Незнімний чохол латексного або кокосового матраца з пружинним блоком допускається очищати вологою серветкою, у тому числі з миючим засобом.

Вище наведено загальні поради щодо догляду за виробами. Як правило, в один із швів матраца вшита бирка, на якій є рекомендації виробника. Вибираючи спосіб та засіб для чищення матраців у домашніх умовах, орієнтуйтеся саме на цю інформацію, оскільки технології виробництва за однакової комплектації можуть бути різними.

Чищення матраца народними методами

Якщо ви хочете очистити матрац народним способом, скористайтесь будь-яким рецептом із запропонованих нижче.

Мильна піна

Мило (краще господарське) слід натерти на тертці та спінити у воді. Далі піну наносять локально або повністю на поверхню матраца рухами, що втирають. Змити чистою водою, потім ретельно просушити виріб.

Уксус

Оцет допоможе відмити матрац від плям чаю, кави, соків, їжі, свіжих слідів сечі. Використовувати оцет для видалення стійких плям потрібно у розчині (1/2 ч.л. оцту на 0,5 л води). Його заливають у ємність з пульверизатором і наносять на забруднену ділянку, не допускаючи утворення калюжі. Для більшого ефекту залишають на чверть години. Потім протирають поролоновою губкою, не натискаючи.

Повністю просушити вологу ділянку допоможе паперовий рушник. Його прикладають до мокрої поверхні, періодично змінюючи нове. Після того, як матрац відмитий від плям, його залишають на відкритому повітрі на 30-60 хвилин.

Перш ніж в домашніх умовах чистити оцтом матрац, розрахуйте час. Зачохляти його та застилати білизною можна після висихання всієї вологи. Інакше можливе утворення затхлого запаху і навіть поява грибка чи цвілі. Вологе чищення найкраще проводити у сонячний день при відкритому балконі чи вікнах.

Сода та перекис водню

Сода в комбінації з перекисом водню – відмінний засіб проти стійких плям від жиру, кави, чаю, крові, соків, ягід, слідів від кулькових ручок та фломастерів. Видалення забруднень з матраца за допомогою цього засобу виконують таким чином:

  1. Насипте суху соду на пляму;

  2. Розчиніть 100 мл перекису у 200 мл води;

  3. Зволожіть соду отриманим розчином (зручніше розпиленням, але можна і за допомогою губки);

  4. Сода при з’єднанні з перекисом спінюється, і його залишають на 1,5–2 години на оброблюваному ділянці;

  5. Змийте залишки складу та залиште матрац на відкритому повітрі.

Содою та оцет

Змішайте воду (0,5 л), оцет 9% (1/3 склянки), соду (1 ст.л). Місткість повинна бути глибокою, оскільки розчин сильно пінитися. Нанесіть суміш на пляму, не допускаючи утворення калюжі. Залишіть на 15 хвилин, потім протріть щіткою або твердою губкою.

Сода чи сіль

Цей метод врятує, якщо виробник у своїх рекомендаціях, як і чим очистити матрац від плям не передбачає вологі способи. Сухе чищення ефективне виключно для свіжих плям.

Соду чи сіль залишають на півгодини на забрудненнях. Зачищають плями твердою щіткою, потім видаляють залишки порошку пилососом.

Спирт

Спиртом добре видаляти плями від декоративної косметики та сліди жиру. Змочіть ватяний диск і потріть їм брудне місце. Можна залишити диск на забрудненні 10 хвилин. Щоб спирт миттєво не випарувався, накрийте ділянку целофаном.

Лимонна кислота

Візьміть літр води та розведіть у ньому 1 ч.л порошку. Отриманою сумішшю почистіть матрац із двох сторін за допомогою поролонової губки. Приділіть увагу бічним сторонам, швам, западинам. Дайте виробу добре просохнути, тільки після цього надягайте чохол.

Нашатырь

Нашатирний спирт – хороший помічник, коли потрібно почистити матрац від плям, залишених косметикою, ягодами чи коктейлями, від крапель чаю, кави, соків, від слідів жирної їжі. Він підходить для боротьби зі свіжими плямами сечі та крові.

Розчин із нашатирю готувати просто: потрібно взяти 0,5 л води та розвести в ній 1 ч.л. нашатирного спирту. Потім слідує:

  • взяти ватяний диск чи м’яку тканинну серветку з бавовни, змочити їх у розчині, злегка віджати;

  • обробити диском (серветкою) пляму, протираючи матрац, але не натискаючи на нього;

  • за відсутності очікуваного ефекту засіб необхідно нанести повторно;

  • Чохол на матрац можна надягати тільки після повного висихання обробленого місця.

Як позбавити матрац від неприємних запахів: тютюновий дим, вогкість, сеча?

Вивести запах вогкості та затхлості з матраца непросто. Почати потрібно з ретельного просушування у сонячний день на балконі або у дворі. Можна рясно засипати його содою і залишити на 8 годин. Потім ретельно видалити залишки.

Ароматні трави та ефірні олії теж допоможуть у цій проблемі. При використанні сухих трав (лаванда, меліса, м’ята, материнка, соснові гілочки) пам’ятайте, якщо занадто довго тримати їх у текстилі, то в ньому можуть завестися жучки.

При підвищеній вологості в спальні матрац постійно турбуватиме неприємним запахом. Щоб цього не відбувалося, необхідно вживати заходів щодо осушення кімнати.

Тютюновий дим буквально просочує ліжко. І якщо простирадла, підковдри, покривала, чохли можна випрати, то з матрацом справа складніше. Сода і тальк – непогані помічники у цій справі. Перш ніж чистити матрац з їх застосуванням, виріб слід добре просушити і провітрити. Тальк чи соду насипають на матрац і залишають на 10 годин, потім збирають пилососом. Таку процедуру можна повторювати кілька разів до зникнення залишків сигаретного диму.

Запах сечі стійкий та специфічний. Боротися з ним досить складно, але реально:

  • 9% оцет (1 ст.л) розмішують із водою, обробляють темну ділянку;

  • Сік свіжого лимона змішують із сіллю та наносять на пляму на 1,5–2 години.

  • При використанні бури змочують водою брудну ділянку, посипають її порошком, втирають кашку. Після того, як порошок висохне, його видаляють пилососом.

Видалення інших запахів

Бувають такі ситуації, коли природа походження неприємних запахів не зрозуміла. У цьому випадку використовуйте суміш прального порошку або гелю для миття посуду з харчовою содою. Візьміть 0,5 л води, додайте миючий засіб, чверть склянки соди, добре перемішайте. Розпиліть отриманий розчин матрацом, зверху додатково насипте суху соду шаром не менше 1 мм. Залишіть на 12 годин, після чого заберіть залишки порошку щіткою або пилососом. Переверніть матрац і повторіть процедуру.

Як швидко відчистити матрац від пилу?

Вуличний та побутовий пил, у тому числі від постільної білизни, у будь-якому випадку проникає всередину матраца. Тому очищати його від пилу рекомендується не менше 2 разів на місяць. Найбільш ефективні для такої роботи пароочисник або миючий пилосос. Можна видалити пил за допомогою механічної вибивалки та мокрого простирадла, але це важко, незручно та малоефективно. Пароочисник для матраців з трав’янистими наповнювачами слід застосовувати з обережністю, тому що він може зруйнувати матеріал через перепад температур та вплив гарячої пари.

Як почистити матрац від крові?

Відмити матрац від плям крові, особливо від застарілих, складно. Буквально за 10 хвилин вона міцно в’їдається у волокна. Якщо вона потрапила на чохол, його потрібно швидко зняти, запрати пляму холодною водою, а потім завантажити в машину.

Засохлі криваві забруднення з самого матраца можна видалити за допомогою:

  • господарського мила. Забруднену ділянку спочатку зволожують холодною водою, потім зубною щіткою на нього наносять мило, потім змивають губкою;

  • рідкого гліцерину. На пляму його наливають у підігрітому вигляді. Поверх гліцерину для покращення ефекту можна нанести дьогтьове мило. Потім губкою відмивають матрац, прибирають вологу паперовим рушником, просушують;

  • аміаку. Наносять на пляму нерозбавленою, залишають ватяний диск на 5-15 хвилин. Якщо з першого разу пляму від крові видалити зірвалася, процедуру потрібно повторити;

  • розм’якшувача для м’яса. Це спеціальний засіб для приготування. Важливо, щоб вона була без приправ. Перед нанесенням засобу забруднену ділянку потрібно зволожити холодною водою. Видаляють розм’якшувач поролоновою губкою.

Свіжі краплі крові забираються простіше – акуратним промоканням без рухів сухою серветкою.

Як прибрати жуйку, що прилипла?

Від свіжої жувальної гумки, що прилипла, почистити матрац в домашніх умовах можна за допомогою кубика льоду. Холод кладуть на жуйку, щоб вона добре затверділа. Видаляти тверду гумку потрібно жорсткою зубною щіткою. Можна для цього використовувати голку або ніж.

Чищення матраців побутовою хімією

Професійної побутової хімії для очищення матраців немає, але є великий асортимент засобів для догляду за м’якими меблями. Це порошки, гелі, спреї, очищаючі пінки. Обов’язково прочитайте інструкцію, перш ніж чистити матрац у домашніх умовах хімічним засобом. При використанні порошку та гелю пам’ятайте, що їх потрібно спінювати та застосовувати для видалення забруднень тільки саму піну. Після повного просушування матраца його потрібно ретельно пропилососити.

Ви також можете використовувати універсальні засоби, які підходять для чищення текстилю. Наприклад, чистячий спрей Cif Ультра швидкий. Він ефективний видалення стійких забруднень як у твердих поверхнях, і на тканини. Для чищення матраца розпиліть Cif на поверхню, потріть губкою. Після використання залишається приємний аромат цитрусів. Великого об’єму 500 мл вистачить на кілька чисток матраца завдяки економічній витраті.

Корисні поради щодо догляду за матрацом

Щоб не довелося відмивати матрац від плям, як можна довше зберегти його функціональність, потрібно акуратно поводитися з ним і виконувати кілька нескладних дій, що доглядають.

Насамперед регулярно приймайте душ, щоб не передавати ліжку запах поту, не куріть у спальні та приймайте їжу за обіднім столом, а не в ліжку. Обов’язково використовуйте непромокальні наматрацники, особливо якщо дитина спить з вами в одному ліжку або ви не можете відмовитися від звички пити каву вранці в ліжку. Краще якщо чохла буде два: їх потрібно прати 1-2 рази на місяць.

Не забувайте перевертати матрац, змінюючи положення верх – низ, ноги – голова. Провітрюйте виріб, звільнивши його від чохла та простирадлом, цей захід можна поєднувати з обезпилюванням або домашньою хімчисткою матраца. Пилососити матрац рекомендується кожні 2 тижні.

Якісний догляд за матрацом не тільки допоможе довше зберегти його, але й сприятиме повноцінному відпочинку, запобігатиме ризику алергії.

admin

Recent Posts

Як перетворити прибирання на гру для дітей та дорослих?

Як залучити дитину до роботи по дому? Маленькі хитрощі допоможуть перетворити збирання на гру. Тут…

4 години ago

Завдання з невідомими: як випрати старі плями невідомого походження.

Виведення старих плям невідомого походження можливе! Дізнайтеся наші ефективні поради, як вивести стару пляму. Як…

1 день ago

Як позбутися кротів?

Докладніше про кротів та причини їх появи Ці невеликі за розміром звірята здатні в короткий…

2 дні ago

Як прати рушники, щоб вони залишалися м’якими та яскравими

Дізнайтеся корисні поради, як прати рушники, щоб зберегти їх м'якими та яскравими. Помітили, що після…

3 дні ago

Як швидко почистити мікрохвильову піч у домашніх умовах

Ви помітили всередині мікрохвильової печі осілий наліт? А усередині камери з'явився неприємний запах? Ваша НВЧ…

4 дні ago

Як позбутися гризунів

думаєте, що в будинку могли завестися миші чи щури? Ця стаття розповість вам про те,…

5 днів ago