Як правильно проводити суботник?

Квітень, мабуть, крім 2020 року, став в Україні традиційним місяцем суботників. Вони вже давно перестали бути обов’язковими, як за радянських часів: участь абсолютно добровільна. Щоб суботник пройшов легко, але максимально корисно та ефективно для навколишньої природи, підготуйте план проведення заздалегідь.

Як провести суботник

Як провести суботник правильно

Щороку місцеві муніципалітети призначають дати громадських суботників. Як правило, у вихідний день громадянам пропонується вийти у свої двори чи найближчі парки. Будь-яка людина з активною громадянською позицією може організувати суботник самостійно. Щоб врахувати всі нюанси та ретельно підготуватися, складіть план дій заздалегідь:

  1. Вибрати територію. Із прибудинковою територією все просто. Але якщо ви хочете забратися на занедбаній ділянці або, наприклад, упорядкувати лісову галявину, дізнайтеся чия це власність. Адже це можуть бути приватні володіння

  2. Визначити фронт робіт. Метою суботника може стати не просто прибирання сміття, а благоустрій дитячого майданчика, будівництво пісочниці, озеленення палісадника, фарбування парканів або бордюрів. Потрібно реально оцінювати сили своєї команди. Найкраще взяти меншу територію, але якісно виконати роботу.

  3. Призначити дату та знайти інвентар. Якщо вибрати день міського суботника, то можна домовитися з комунальною службою або компанією, що управляє, про оренду інвентарю та допомогу у вивезенні сміття. У “позаурочну” дату це може бути складніше. Люди можуть не захотіти шукати самостійно інструмент та засоби для прибирання. Будьте готові їх надати.

    Навіть якщо ви не хочете узгоджувати свої дії з муніципалітетом, не можна порушувати правила зберігання сміття. Складати його можна лише у спеціально відведених місцях. Якщо обсяг буде дуже великим, доведеться організувати його вивіз на звалище.

  4. Знайти учасників. Розміщувати оголошення краще не лише на під’їздах, а й в Інтернеті. Однодумці знайдуться у групі району у Вконтакті, чаті вдома у месенджерах. В оголошенні вказуйте дату та місце збору, контактний номер організатора, форму одягу, що потрібно взяти із собою. Для зручності спілкування можна створити окремий чат. Робіть новини, будьте відкриті, активно відповідайте на запитання.

  5. Сформулювати завдання. Ефективним буде той суботник, коли організатор дає конкретні завдання. В ідеалі дати кожному учаснику чи групі людей персональне завдання: позначити ділянку, фронт робіт, обговорити інвентар.

  6. Продумати бонус. Відмінно згуртує волонтерів пікнік після суботника. Мінімально витратний варіант – організувати чаювання та легке перекушування.

  7. Підготувати звіт. Викладіть у соцмережі посаду про підсумки своєї роботи. Найкраще відображають результат фотографії «до» та «після». «Живі» знімки учасників під час суботника стануть найкращою рекламою ваших дій.

    Після успішного суботника продовжуйте стежити за прибраною територією. Можна зробити фото через тиждень або місяць після збирання: покажіть, як змінюється ділянка з часом, чи люди підтримують чистоту. Це буде чудовою мотивацією піклуватися про довкілля.

Читайте також:  Як позбавитися від бур'янів на завжди

Інструменти та засоби для суботника

Організатор повинен наперед продумати, який інвентар знадобиться. Не можна допускати явного надлишку одного інструменту та нестачу іншого. Для проведення суботника можуть знадобитися:

  1. Граблі. Прямими зручно прибирати великі частини сміття: гілки, пляшки, залишки пакетів. Віялові відмінно впораються з недопалками, дрібними осколками та іншими невеликими предметами. Екологи не рекомендують прибирати листя з газонів: це захист від пилу та органічне добриво. Якщо листя таки видаляється, слід провести підживлення рослин;

  2. Лопата. Совкова лопата потрібна для закидання великого сміття, а штикова для копання ям під дерева;

  3. Щільні господарські рукавички;

  4. Міцні мішки для збирання сміття об’ємом 80-120 літрів;

  5. Тачка чи ноші;

  6. Побутова хімія. Якщо суботник передбачає миття будь-яких стекол, запасіться спреєм або спеціальними серветками. Очистити пластикові конструкції, наприклад, стіл і стільці у дворику, спортивне обладнання допоможе універсальний крем Cif, що чистить, для дачі;

  7. Засоби гігієни. Після збирання у людей має бути можливість помити руки від бруду.

Організація правильного суботника є ще одним свідомим кроком на шляху до чистоти нашої планети. Крім того, це чудовий спосіб потоваришувати з сусідами, відчути себе частиною великого колективу, об’єднаного спільною метою. До того ж буде корисно розбавити сидячий спосіб життя невеликим фізичним навантаженням на свіжому повітрі. Можливо такі суботники стануть традицією вашого двору.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *