Як зробити компост та перегній: корисні поради

Дізнайтеся, все про харчування для ваших улюблених рослин у нашій статті про компост і перегною.

чищення одягу

Важливі кроки:

  • Підготуйте контейнер для створення компосту.

  • Чергуйте шари для кращого визрівання компосту.

  • Підтримуйте постійну температуру та вологість у компостній купі.

  • Перевертайте компостну суміш, щоб він швидше визрів.

Компост та перегній часто плутають і використовують ці поняття як синоніми. Але незважаючи на те, що обидва є натуральними добривами, які допомагають росту рослин, компост та перегній – це не одне й те саме. У цій статті ми допоможемо розібратися, що таке компост і перегній, і дамо вам корисні поради про те, як використовувати залишки їжі вдома.

Перегній – це органічний гній, який використовується для підвищення врожайності, але для того, щоб його отримати, має бути дуже тривалий час: від 2 до 5 років. Його одержують із посліду різних свійських птахів та худоби. Перегній не пахне аміаком, це легка та однорідна субстанція, яка підходить для добрива багатьох рослин. Його додають у ями для посадки. Перегній – це чудова основа для мульчі дерев, квітів та овочів.

На відміну від перегною, для створення компосту використовуються залишки їжі, а також гілки, кора та різні рослини (трава, бур’яни). Компост – це найкраще добриво для ґрунту, що забезпечує рослини гарним харчуванням. У компості немає нітратів, солей важких металів та інших шкідливих речовин. Це створення природи, яке чудово вдалося освоїти людині та використовувати її у своїх цілях для підвищення врожайності ґрунту.

Читайте також:  Як і де зберігати оливкову олію

У багатьох дачників часто постає питання, як приготувати компост і перегній самим, і не вдаватися до хімії, щоб не тільки отримати добрий урожай, а й зберегти нашу планету за допомогою зниження викидів в атмосферу. Наші поради допоможуть вам у цьому питанні.

Обзавіться дерев’яною скринькою для створення органічної основи для компосту. Зробити його можна з дощок або планок, найкраще підійдуть соснові або бруски. Важливо видалити всі залишки фарби або олію перед складання ящика.

Як зробити перегній

Процес отримання перегною схожий на стадії приготування компосту. Відмінність полягає у часі витримки та інгредієнтах. Для отримання перегною потрібно витримувати органічні залишки протягом щонайменше двох років. Найважливішим у процесі приготування перегною є підтримання правильної вологості. Перегній не повинен бути сухим. Якщо він зневоднений, то в перегною буде менше мікроелементів для подальшого добрива. Нижче ми опишемо загальний процес приготування перегною та компосту.

Як правильно зробити компост та перегній

Спочатку розберемося, з чого можна зробити компост своїми руками і які існують методи для його створення.

Зазвичай для компосту беруть органічну основу: залишки їжі на кухні, тирсу, листя, гілки та інше органічне сміття. Все збирається в одну купу та запускається процес гниття.

Для приготування перегною підійде послід домашніх птахів та худоби. Після повного розкладання в процесі перегнивання гній у перегної стає схожим на чорнозем, він вологий і пухкий, в ньому відсутній неприємний запах.

Читайте також:  Як екологічно позбутися скляного сміття

Перед тим як приготувати компост або перегній, потрібно взяти спеціальну дерев’яну або пластикову скриньку та починати викладати компостні інгредієнти шарами. Радимо встановлювати ящик для компосту на піднесенні, щоб не допустити підмивання ґрунту.

Для отримання якісного компосту його шари слід чергувати: спочатку вологий, потім сухий. Часто в компост додають садову землю і торф, а іноді гній або пташиний послід для більшої врожайності ґрунту. Компост визріває приблизно за рік-півтора, а якщо користуватися прискорювачами для компосту або аерувати компостну масу, приготування компосту на дачі можна звести до одного сезону. Для визрівання перегною потрібно не менше двох років.

Температура та вологість

Щоб запустити процес перегнивання компосту і приготувати компост своїми руками, потрібна правильна температура всередині купи і вологість, в ідеалі постійні. У задачі, як зробити компост або перегній, дуже важливо дотримуватися балансу. Якщо в компостній купі утворився дуже неприємний запах, потрібно додати так звані коричневі компоненти, такі як тирса, суху траву, подрібнений папір або картон. Друга частина компосту зазвичай складається із зелених інгредієнтів, які швидко розкладаються, що й викликає запах. Якщо додати їх дуже багато, то запах від компостної ями виходитиме неприємний.

У справі, як приготувати компост, важливо стежити за температурою. Температуру в компостній купі потрібно підтримувати на рівні 60-70 градусів, і від самої купи має виходити тепло. Як тільки вона охолоджується: зазвичай додають зелені інгредієнти: зелену траву, фрукти, овочі, гній, залишки рослинної їжі. Не рекомендується використовувати рибу чи м’ясо для додавання в компост чи перегній, оскільки вони розкладаються більше рослинних складових і створюють дуже неприємний запах.

Читайте також:  Як утеплити будинок зсередини і позбутися протягів

Для приготування компосту на дачі важливо підтримувати постійну вологість купи. Не можна, щоб компост був надто мокрим, але й пересихати йому теж не слід давати. Якщо компост або перегній стали сухими, рекомендується додати в них трохи води. Дачники часто готують компост швидким аеробним методом, часто перевертаючи суміш компосту для постійного надходження повітря. Так компост швидше визріває.

Якщо ви будете дотримуватися порад, як правильно зробити компост, то його використання буде можливим через 3-4 місяці. Важливо досягти розсипчастої, вологої темно-коричневої маси, що пахне землею. Використовувати компост можна цілий рік для посадки дерев, ягідних кущів, овочів та трав. Сподіваємося, ви дізналися достатньо інформації про різницю між компостом та перегноєм, а також озброїлися знаннями, як зробити компост своїми руками, та готові отримати чудовий урожай у наступному дачному сезоні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *