Утилізація скла та переробка склобою важливі для нашої планети. Використання вторинних ресурсів не просто захищає екологію, а й призводить до економії природних матеріалів та здешевлення собівартості товарів. Експерти ChystoPedia розкажуть, як екологічно позбутися скляного сміття. Адже йому не місце на звалищах.
Користь переробки скла та склобою
Зміст статті
Скло – унікальний матеріал. Його можна багато разів використовувати у виробництві нових виробів. Але при цьому їхня якість при застосуванні вторинної сировини абсолютно не погіршується.
Але скло не може розкластися природним шляхом, як органічні відходи. Звичайна пляшка збережеться навіть за кілька тисяч років. Якщо людство не здійснюватиме вторинну переробку скла, планета дуже швидко покриється горами відходів. Крім того, уламки можуть бути небезпечні для людей та тварин.
Найчастіше пляшки потрапляють на полігон твердих відходів разом з іншим побутовим сміттям. Скло – тендітний матеріал, тому при транспортуванні воно швидше за все розіб’ється. Такі уламки називають склобоєм. Переробити бите скло з полігону практично неможливо через його змішування зі сміттям. Але воно завдає шкоди природі навіть більше, ніж ціла пляшка. Скло схильне до корозії: при руйнуванні виділяється луг і змінюється кислотно-лужний баланс грунту. У майбутньому на таких забруднених ділянках не зможуть рости культурні рослини. Крім цього, скло, кинуте на землю, може стати лінзою під сонячним промінням, що призведе до пожежі.
Скло – матеріал, що повністю переробляється. Переплавлення мало залишає після себе ніяких відходів і шкодить екосистемі планети. Бій та подрібнене скло також використовують для теплоізоляції, будівництва фундаменту, дизайну приміщень.
Переробка скла в Україні
В Україні, на відміну від Європи, процес переробки скла лише починає набирати обертів. Але заводи вже працюють майже у всіх регіонах країни.
Утилізація може проходити 2 способами:
-
Збирають биту тару, подрібнюють їх у порошок, і його відправляють у подальше виробництво;
-
Цілі скляні вироби чистять, дезінфікують та використовують повторно.
В Україні переробні заводи використовують 97% скла у вигляді цілої тари. І лише 3% склобою стає сировиною.
Як здати скло
Збір скла для переробки ведеться у спеціальних пунктах. Вони можуть бути як стаціонарні, так і пересувні. У дворах будинків установлюються контейнери для роздільного збору сміття. Але за бажання ви можете здати тару в спеціалізовану організацію та отримати за це невелику оплату. Попередньо слід уточнити, який асортимент приймає цей пункт. Буває непросто знайти, куди, наприклад, здати баночки з-під дитячого харчування чи пляшки від шампанського. У точках збору не приймають лампочки, кольорове шибку, кришталевий і термостійкий посуд, автомобільне скло через домішки в складі.
Як підготувати склотару до здачі:
-
Вимийте тару всередині та зовні, очистіть від етикеток. Не повинно бути нальоту, осаду, якихось засохлих плям;
-
Огляньте цілісність. Не допускаються тріщини та сколи, інакше тару приймуть лише на бій;
-
Відсортуйте банки та пляшки, щоб зручніше було здавати.
Щоб заробити більше, можна зв’язатись безпосередньо з заводом, що випускає напої або консервацію, а не здавати тару посереднику. Але такі компанії не працюють з невеликим обсягом, тому, можливо, вам доведеться довго накопичувати або поєднуватися з іншими людьми.
Як переробити скло в домашніх умовах
Утилізувати скло можна і в домашніх умовах, перетворивши його на плитку. Для цього знадобиться барвник та зв’язувальна речовина. Скло подрібнюють, додають барвник бажаного кольору. Для зв’язку всіх елементів використовують поліефірні смоли. Це досить дешевий компонент: на 1 кілограм бою знадобиться приблизно 50 г смоли. Суміш переливають у форму та залишають до застигання. Після затвердіння плитку можна використовувати для облицювання ванної або кухонного фартуха.
Друге життя банок та пляшок
Пляшки та банки можуть служити вам неодноразово. Протягом року не викидайте тару, а збирайте для подальшого застосування. Тоді в період консервації вам не доведеться купувати нові банки. Перед зберіганням ємності потрібно підготувати. Ретельно вимийте їх зовні та всередині, видаліть етикетки. Після цього продезінфікуйте розчином ECO Domestos. Засіб не містить хлору, до складу входять інгредієнти натурального походження. Антимікробний компонент вбиває 999% бактерій. Після обробки тару можна використовувати вдруге без шкоди здоров’ю.
Бувшим у вживанні пляшкам можна знайти застосування у декорі квартири. Дуже легко перетворити пляшку з-під вина на світильник. Всередину поміщають гірлянду, яка працює на батарейках. Зовні поверхню можна розписати чи прикрасити декупажем.
Дуже часто пляшки прикрашають у морській тематиці. Такий декор добре вписується в дизайн ванної кімнати, застосовується для акцентів у вітальні чи кухні. Для прикраси використовують шпагат, мушлі, морські зірки, невеликі камінці.
Навіть звичайна банка може перетворитися на дизайнерську річ. Обмотайте її джутом, зробіть акриловими фарбами геометричний малюнок, і у вас вийде оригінальна олівець або підставка під пензлики для макіяжу.
Найближчим часом світ точно не відмовиться від використання скляної тари. Завдання кожного з нас, щоб пляшки та банки не опинялися на звалищах, а проходили переробку. Це не тільки сприятливо позначається на екології, а й зменшує витрати на виробництво нової продукції.