Правила сортування сміття вдома: як правильно сортувати

З кожним роком наше ставлення до навколишнього середовища стає свідомішим. Сортування сміття стало звичайним заняттям, завдяки якому ми заявляємо, що майбутнє планети нам не байдуже. Якщо ви ще не займаєтеся поділом сміття або сумніваєтеся, як правильно це робити, то експерти ChystoPedia розкажуть вам, як здійснювати сортування вторинної сировини.

Утилізація відходів у країнах практикується вже давно. Через війну щонайменше 50% відходів використовують із вторинного виробництва, створюючи економіку замкнутого циклу. При цьому вони навчилися не просто правильно сортувати, а й отримувати з переробки фінансову вигоду. Ми трохи відстаємо від передових країн, але все залежить від нас. У руках можливість збереження природних багатств Землі.

Сортування побутових відходів: навіщо воно потрібне?

Основна мета поділу сміття за категоріями – відокремлення тих матеріалів, які придатні до вторинної переробки, від небезпечних. Ви здивуєтеся, але «корисною» може виявитися майже половина відходів, що щодня утилізуються. Це, так зване, органічне сміття. Його відмінна риса – він небезпечний для довкілля, людини та тваринного світу. Розкладаючись, такі відходи не отруюють землю та водойми.

До органічного сміття можна віднести: макулатуру, целофан (але не плутайте його з поліетиленом), а також садові відходи, зокрема опале листя, стружку дерева, прогнили дрова тощо. Папір і картон, наприклад, переробляються в туалетний папір, пакувальний тару і навіть книжкові палітурки.

А ось небезпечне сміття стає причиною токсичного отруєння ґрунту на полігонах. Причому отруюється земля не лише на території звалища, а й на десятки навіть сотні кілометрів навколо. Якщо поруч знаходиться водоймище, то ситуація ще більше посилюється.

Небезпечне сміття – це не лише батареї та ртутні градусники. Список досить великий і включає навіть лікарські препарати з терміном придатності, що минув. Також до небезпечного сміття відносять поліетилен, лакофарбові суміші, люмінесцентні лампи, автомобільні покришки. Такі відходи не переробляються, а підлягають знищенню. Тому сортування сміття вдома дозволить захистити природу від токсичної дії.

Складати в один контейнер органічне та небезпечне сміття не можна в жодному разі.

Поділ сміття за категоріями дозволяє:

  1. Дбати про екологію.Ми вже розповіли про вплив небезпечних відходів на довкілля.

  2. Додатково заробляти. Яким чином? Все просто. У більшості міст нашої країни є спеціалізовані пункти прийому пластику, макулатури, металу і скла. Вам необхідно все розсортувати, скласти по окремих коробках та відвезти до пункту прийому. Так, ціна за 1 кг алюмінію (банк або будь-якої іншої тари) варіюється в межах 50 гривень, за 1 кг макулатури дадуть близько 30 гривень.

  3. Заощаджувати природні ресурси. Сміття, яке може бути перероблене, відправляється на підприємства, що створюють вторсировину. Йому дарують друге життя шляхом виготовлення нової продукції. Насправді це вкрай важливо. Адже для виробництва нового не потрібно витрачати природні ресурси, а можна пустити в хід вже існуюче.

    Наприклад, здавши макулатуру до пункту прийому, ми допомагаємо зберегти лісові багатства. Для виготовлення паперової продукції не потрібно спилювати дерева, достатньо переробити макулатуру. Це стане гарною економією і для підприємства-виробника, оскільки вторинна сировина коштує набагато дешевше.

  4. Скоротити кількість полігонів у країні. Задумайтесь лише, загальна площа легальних звалищ в Україні вже перевалила значення 4 мільйони гектарів. А яка кількість несанкціонованих полігонів варто лише здогадуватися. Всі ці землі ще багато століть не зможуть використовуватись раціонально.

Чому йдеться про століття? Тому що поліетиленовим пакетам, які у нас надзвичайно популярні, потрібно не менше 100 років, щоб розкластися, а консервній алюмінієвій банці і зовсім 500 років.

Уявіть, скільки можна було б збудувати на цих ділянках садків, шкіл, лікарень, гарних та сучасних житлових мікрорайонів.

Які бувають контейнери?

Закон про роздільний збір відходів на території нашої країни набув чинності з 1 січня 2019 року. Деякі почали приділяти увагу сортуванню задовго до цього, але для більшої частини населення такий підхід виявився новим і незвичним.

У людей виникало і досі постає питання не лише про те, як сортувати сміття вдома, а й куди викидати певний вид відходів. Наші експерти розкажуть вам, як не помилитись із контейнером.

Отже, у багатьох дворах зараз з’явилося по два баки різного кольору: сірого/зеленого та синього. Ця система називається двоконтейнерною. Перші призначені для збирання органічного сміття, зокрема харчових відходів. Сині повинні бути використані для збору твердих відходів. До твердих відходів відносять картон, папір, метал, поліетиленові пакети, пластик та скло.

Зверніть увагу, що небезпечне сміття не відноситься до твердого. Ви повинні завести вдома окрему тару для збору акумуляторів, батарей та іншого. У міру заповнення відвезіть відходи в особливі місця утилізації.

У великих містах ставляться кольорові скриньки. Вони є й у дрібніших населених пунктах, але не у кожному дворі. Найчастіше зустрічається комплект із синього, червоного, жовтого та зеленого контейнерів. Червоний – для небезпечних відходів, зелений – для харчових, синій – для пластику, жовтий – для скла.

Набір кольорів не закріплений законодавчо, як у Європі, тому ми рекомендуємо звертати увагу на спеціальні розпізнавальні наклейки. Там зазначено, що викидати у той чи інший бак.

Інструкція з сортування

Відповідно до правил сортування, все сміття умовно поділяється на:

  • Переробляється: скло, металобрухт побутового призначення, макулатура, деякі види пластику. Перш ніж викинути або відвезти відходи, що переробляються, очистіть їх від харчових залишків.

  • Сміття, яке не можна переробити. Поміщайте його в окремі скриньки.

Пластик

В Україні упаковка із пластмаси почала масово використовуватися лише у 80-х роках. Тоді нікому й на думку не спадало замислюватися про те, як правильно сортувати сміття на переробку. У наступне десятиліття проблема відходів не порушувалася зовсім. І лише на початку нового тисячоліття суспільство усвідомило, що кількість полігонів та пластику на них досягла катастрофічних масштабів. Терміново було вжито заходів щодо організації вторинної переробки.

Тепер пластикова упаковка переробляється у величезних обсягах. Загвоздка полягає лише в тому, що цей матеріал має багато видів. Не всі вони можуть виступати як вторинна сировина. Для багаторазового використання підходять:

  • Пластмасовий посуд, упаковки від молочної продукції, тази, пляшки від миючих засобів (маркування 02 HDPE);

  • Лінолеум, гнучкі пластикові тари для продуктів, харчова плівка, обгорткова упаковка для побутових пристроїв, пакети (маркування 04 LDPE);

  • Пляшки та банки від йогурту, упаковки від солодощів, пляшкові кришки, хлібні пакети, пакети від іграшок та бакалії, автомобільний пластик (маркування 05 PP).

Щоб не заплутатися в буквених шифрах, ще в минулому столітті було введено спеціальне маркування. Вона є трикутником, всередині якого стоїть цифра від 1 до 7. Також маркування може бути доповнено літерами.

Існує два види пластику: один придатний для повторної переробки, а інший – ні. Вироби з маркуванням 1, 2, 4, 5, 6 можна сміливо віддавати на переробку. Пластик з відмітками 3 та 7 поки не переробляється.

Стекло

Скло – унікальний матеріал, що складається з піску, вапна та соди. Його складові не мають жодного шкідливого впливу на екологію, тому зі старого скла активно переплавляється нова тара.

Для переробки підходять як пляшки, банки, і флакони, і навіть скляний бій. Але врахуйте, що спеціалізоване скло з полімерними домішками не можна поміщати у контейнери. Наприклад, це автоскла, скла сучасних вікон, лампочки, кераміку, фаянс, фарфор, кришталь на основі свинцю, жаростійке скло камінів. Їх слід утилізувати у баки з відходами, що не підлягають переробці.

Бумага

Папір – дуже цінний ресурс. Цінність його полягає в тому, що макулатура може використовуватися для переробки щонайменше двічі. Здавати або утилізувати спеціальні баки можна книжкову, журнальну, газетну продукцію, зошити, записники, блокноти. Перед здаванням переконайтеся, що в макулатурі відсутні скріплювальні елементи з металу, пластмаси.

Для переробки не годиться ламінований або фотопапір, пергамент для випічки, пачки від цигарок, втулки від туалетного паперу, шпалерні полотна, паперові хусточки та серветки.

Металл

Бляшана та алюмінієва тара чудово підходить для вторинної переробки, не втрачаючи при цьому своїх властивостей. У пунктах прийому готові прийняти практично будь-які металеві вироби, за винятком балончиків від дезодорантів та інших аерозолів, а також фольги.

Що можна викидати у сміттєпровід?

Якщо ви вже збираєте, а згодом сортуєте сміття, або хочете почати цим займатися, ми рекомендуємо викидати у сміттєпровід тільки відходи, що не підлягають переробці, а також сміття, що містить на собі сліди органіки.

Перероблені відходи краще відправляти в пункти прийому або викидати у відповідні контейнери.

У жодному разі не можна утилізувати в шахту великогабаритне та будівельне сміття, лакофарбові склади, запчастини від побутової техніки або автомобіля, техніку.

Як організувати поділ?

Усі відходи можна розділити на кілька категорій, що розрізняються за:

  • способу переробки;

  • Можливості вторинного використання;

  • Твердости;

  • Происхождению.

Якщо дотримуватись правил збору сміття, то надалі його буде набагато легше переробити. Відсортувавши відходи в домашніх умовах, ви помітите, що віднести до звичайних контейнерів на вулиці практично нічого. Решту можна успішно здати в спеціальні пункти.

Домашнє сміття – це, як правило, скляна тара, металеві банки, папір та картон, а також органічні відходи. Але для цього зовсім не потрібно поставити п’ять контейнерів. Достатньо всього двох: для сміття, що переробляється, і відходів, які не використовуються для переробки. Однак, якщо дозволяє вільне місце, то можете використовувати більше урн. Також рекомендується завести окрему коробку для небезпечних відходів.

Не забувайте, що домашні контейнери потрібно регулярно очищати від бруду, що накопичився, а також дезінфікувати. Для цього скористайтесь універсальним спреєм Domestos. Йому під силу впоратися з будь-якими забрудненнями, а також мікробами та вірусами. Розпорошіть спрей на поверхню відра, ретельно витріть ганчіркою. За необхідності залиште на одну хвилину, а потім приберіть залишки вологою ганчіркою.

Як вивозять накопичені сортовані відходи?

До набрання чинності законом про роздільне сортування сміття всі розділені відходи звалювалися в один сміттєвоз. З 1 січня 2019 року кількість таких випадків зменшується. Щороку у дворах навіть маленьких міст з’являються кольорові контейнери. І надалі планується вивіз кожного типу відходів спеціалізованою машиною.

Насправді виявляється, що поділ – процес непростий. Головне – виробити звичку, яка стане чудовим стартом до захисту планети від екологічної катастрофи.

Часті питання щодо сортування сміття:

Як правильно сортувати сміття на переробку?

Найкраще сортувати сміття в домашніх умовах, використовуючи хоча б два контейнери. Про те, які відходи в них складати ви можете дізнатися з нашої статті.

Правила сортування відходів

Правила передбачають сортування відходів залежно від їхньої категорії. При цьому ваше головне завдання – відсортувати небезпечне сміття, яке може завдати шкоди навколишньому середовищу, людині та тваринам.

Категорії для поділу сміття

Сміття ділиться на перероблюваний і не підлягає переробці. Більш розширена градація передбачає поділ відходів за твердістю, їх походженням, способом переробки, а також можливості переробки.

Який пластик можна здати на переробку?

Пластикові вироби із позначками 1, 2, 4, 5, 6 можна сміливо віддавати на переробку або викидати у спеціальні контейнери. Такий пластик часто використовується як вторинна сировина.

Який пластик не можна здати на переробку?

Пластик з маркуванням 3 і 7 поки не підлягає переробці та повторному використанню.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Як позбутися пилу?

Речі, вкриті шаром пилу, не лише видають неохайну домогосподарку, а й ставлять під загрозу здоров'я…

2 години ago

Як прати і гладити піджак вдома

Ця стаття розповість вам, як прати піджак і як погладити піджак. Якщо немає часу чи…

1 день ago

Дезінфекція покупок із магазину

Неважливо, як до нас у будинок потрапляють покупки: чи самі ми їх принесли, чи отримали…

2 дні ago

Як відмити білі кеди

Читайте, як відмити білі кеди за допомогою домашніх засобів або пральної машини. Ключові пункти: Позбавтеся…

3 дні ago

Як не втомлюватись за комп’ютером?

Ні будинок, ні робоче місце неможливо уявити без комп'ютерної техніки. Деколи за монітором доводиться проводити…

4 дні ago

Новорічне оформлення столу: як прикрасити на Новий Рік

Новорічне оформлення столу створить святковий настрій для зустрічі водяного тигра. Поставте гарний посуд і келихи,…

5 днів ago