Деякі речі залишаються нам дуже дорогими, навіть коли їх термін уже минув, а зовнішній вигляд залишає бажати кращого. Зокрема це стосується меблів. Але навіть найстаріші моделі підлягають відновленню, якщо докласти небагато зусиль та вивчити докладні посібники. І для цього не обов’язково звертатися до професіоналів та витрачати великі гроші. Сьогодні ми розповімо, як може відбуватися реставрація меблів у домашніх умовах, і що для цього знадобиться.
Необхідні матеріали та інструменти
Зміст статті
Це складно лише на перший погляд. Насправді вам навіть не потрібно щось специфічне, що не можна придбати у найближчому господарському чи будівельному магазині.
Матеріали. Ось стандартний список того, що стане в нагоді в процесі реставрації меблів вдома:
-
саморезы;
-
лак;
-
металеві шайби;
-
полірувальні склади;
-
дошки або дерев’яні бруски (потрібні для оформлення нових меблевих панелей та ніжок замість старих);
-
шпатлевка;
-
наждачний папір;
-
краска.
Якщо йдеться про відновлення м’яких меблів, слід доповнити цей перелік ще кількома позиціями:
-
синтепон або поролон для заміни набивання;
-
універсальний клей;
-
тканина для перетяжки (пригодяться флок, драп, екошкіра, гобелен, штучний оксамит, рогожа – все, що має достатню міцність, практичність, ефектний зовнішній вигляд і зносостійкість).
Меблі, виготовлені не з дерев’яного масиву, а, наприклад, ДСП, ЛДСП та МДФ, потребують індивідуального підходу. Тому в цих випадках перелік необхідних матеріалів може змінюватись в залежності від ступеня пошкодження предмета.
Инструменты.Реставрація старих меблів потребує відповідального підходу. Тому заздалегідь запасіться наступними інструментами:
-
шуруповерт;
-
кравецькі ножиці;
-
степлер (бажано великий для меблів);
-
стамески та гострі ножі;
-
викрутки різного перерізу;
-
шліфувальна машинка.
Всі реставраційні роботи з меблями слід проводити в приміщенні, що добре провітрюється. Адже вам доведеться використовувати лак та фарбу.
Способи реставрації старих меблів
Старих меблів можна повернути колишню красу та елегантність. Достатньо виявити зовсім небагато фантазії, і вона стане гідною для розміщення на самому видному місці в квартирі. Є кілька найбільш доступних способів відреставрувати старі дерев’яні меблі.
Декупаж.Це обклеювання поверхні меблів різними аплікаціями. Наприклад, візерунками, фігурками чи красивими картинками. Цей метод актуальний, коли немає необхідності замінювати більшу частину предмета. Якщо дефект присутній лише на одній невеликій ділянці, його можна оригінально замаскувати, одночасно освіживши дизайн меблів. Втім, іноді виріб обклеюється і повністю, щоб повністю змінити його зовнішній вигляд.
Старе покриття за потреби акуратно зчищається, також можна просто почистити його, щоб видалити шар бруду та жиру (актуально для кухонних меблів). Для цього можна використовувати Cif спрей Легкість чистоти Антижир. На дефект наноситься шпаклівка, щоб замаскувати ваду, а після висихання поверхня ретельно полірується. Далі меблі покриваються прозорим лаком та поліролем. Після цього можна приступати до наклейки аплікацій та повторного покриття лаком.
Шпонирование.Цей спосіб ремонту старих меблів дозволяє надати естетичний зовнішній вигляд навіть зношеним предметам обстановки. На поверхні фіксуються тонкі пластини деревини – шпон. Підготуйте меблі так, як було зазначено у попередньому пункті. На шпон і поверхню, що оновлюється, нанесіть тонкий шар клею. Зачекайте кілька хвилин і притисніть дерев’яні пластини до меблів. Зверху покладіть аркуш білого паперу і пропрасуйте гарячою праскою. Це один із найбільш простих та доступних методів реставрації меблів своїми руками.
Розпис фарби.Ще один нескладний і недорогий спосіб відреставрувати предмети інтер’єру, що втратили яскравість і привабливість. Підготуйте меблі до відновлювальних робіт, очистіть, просушіть та вирівняйте поверхню, знежирте її та загрунтуйте. Нанесіть перший шар фарби. Обов’язково дайте йому добре просохнути. Після цього можна братися до розпису. Тут немає якихось суворих обмежень чи рекомендацій. Просто керуйтеся власними уподобаннями та фантазією. За бажання готовий малюнок можна покрити лаком. Так меблі виглядатимуть ще яскравіше.
Патирование.Так називається процес нанесення на меблі позолоти. Зніміть старий декоративний шар за допомогою наждакового паперу або шліфувальної машинки. Попередньо очистіть поверхню від пилу і бруду, наприклад, за допомогою вологих серветок Domestos, (підходять тільки для водостійких поверхонь, на незнайомих треба попередньо протестувати на невеликій непомітній ділянці), нанесіть шар грунтовки. Після повного висихання накладіть акрилову фарбу потрібного відтінку. Підбирайте її таким чином, щоб колір гармонійно виглядав у поєднанні з позолотою. Приблизно за добу всі рельєфні частини меблів акуратно покриваються патиною. Вона наноситься легкими мазками за допомогою невеликої кисті. Завершується реставрація меблів з дерева покриттям поверхні прозорим лаком.
Лакирование.Це традиційна методика відновлення старих предметів кімнатної обстановки. Поверхня меблів готується аналогічним попереднім пунктам. Далі основа покривається морилкою. Після її висихання наноситься один або кілька шарів лаку (залежить від ступеня зношування та бажаного зовнішнього ефекту).
Кракелюр.Якщо вам не хочеться оновлювати меблі класичним способом, скористайтеся цією оригінальною методикою. Її суть полягає у цілеспрямованому «старінні» об’єкта. Є два способи виконати цю реставрацію.
-
На пофарбовану, але не до кінця поверхню, що просохла, наноситься спеціальний кракелюрний лак. В результаті утворюється ціла мережа тріщин різного розміру і діаметра. Їхня фактура залежатиме від товщини лакового шару та ступеня висихання базового покриття фарби.
-
Після проміжного висихання основного шару на нього фарби наноситься інша. Важливо, щоб відтінки контрастували один з одним. Інакше досягти потрібного ефекту не вдасться.
Результат реставрації у техніці кракелюр завжди непередбачуваний. Тому найкраще попередньо потренуватися на невеликих заготовках із дерева. Коли ви отримаєте достатньо практичного досвіду, зможете сміливо проводити домашні майстер-класи з відновлення старих меблів.
Прості способи реставрації полірованих меблів
У процесі експлуатації таких меблів на її поверхні неминуче утворюються подряпини та потертості, що суттєво псує зовнішній вигляд предмета обстановки. Однак такої речі цілком реально повернути «свіжість» у домашніх умовах. Реставрація полірованих меблів проводиться наступним чином.
-
Візьміть невелику кількість звичайного пива і закип’ятіть його, потім покладіть туди шматочок білого воску. Розчин повинен вийти однорідним. Обробіть рідиною, що вийшла, меблі.
-
Неглибокі подряпини можна приховати, натерши поверхню волоським горіхом.
-
Безпечний для полірування засіб, що чистить, готується змішуванням оливкової олії з винним оцтом в пропорції 1 до 1.
-
Надати свіжий вигляд меблів можна, обробивши її поверхню міцною чайною заваркою.
-
Якщо речі залишилися невеликі плями від крапель воску, їх можна видалити м’якою тканиною, змоченою в бензині.
-
Щоб прибрати сліди від гарячого посуду, протріть постраждале місце тканинним мішечком із сіллю усередині. Після цього поверхню необхідно натерти м’якою тканиною, змоченою в олії.
Перетяжка м’яких меблів
Оновити улюблений диван або крісло теж не дуже складно. Підготуйте меблі, видаливши з них стару оббивку та шар поролону. Останній забирайте акуратно, щоб матеріал остаточно не розкришився. Якщо це вдасться зробити, зберігши форму кожного шматка, набагато простіше виготовити нову форму м’яких деталей. Далі дійте покроково:
-
огляньте меблі на наявність дефектів;
-
якщо є невеликі та неглибокі тріщини, заповніть їх епоксидним клеєм;
-
великі розломи можна зафіксувати за допомогою латок з фанери;
-
якщо є елементи, що хитаються, зафіксуйте їх шурупами і металевими кутками;
-
як набивання використовуйте вату, поролон або синтепон (найкраще підійдуть поролонові мати товщиною 4 см для спинок і сидінь, а також 2 см для бічних частин);
-
за наявності скрипучих пружин їх слід перекрити товстою м’якою тканиною;
-
матеріал оббивки прикріплюється до меблів за допомогою великого степлера та великих скоб.
Корисні поради та ідеї
Відновлення старих меблів – процес творчий та захоплюючий. Ви можете створити справжній шедевр дизайнерської думки, якщо підійдете до вирішення питання максимально відповідально та оригінально. Ідеї реставрації меблів своїми руками можна підглянути в інтернеті або спеціалізованих журналах. Якщо ви поки що є новачком у цій сфері, прийміть до уваги ці корисні поради та рекомендації досвідченіших майстрів.
-
Якщо на меблі відійшла невелика ділянка шпону, її можна зафіксувати, акуратно видавивши за допомогою шприца клей. Потім зверху кладеться аркуш паперу, після чого поверхня прогладжується гарячою праскою.
-
За наявності на покритті бульбашок, що здулися, їх прибирають, просто проткнувши і акуратно видавивши скупчення повітря. Щоб верхній шар знову почав щільно прилягати до основи, приклейте його, як було сказано у попередній раді.
-
Вибираючи прозорий лак, врахуйте, що поліуретанові суміші мають властивість жовтіти з часом. Тому краще придбати засіб на основі акрилу або целюлози.
-
Для розпису фарбами можна придбати спеціальні трафарети. Вони дозволять завдати красивого візерунка навіть без присутності художніх навичок.
-
Сколи на поверхні меблів можна обробити шпаклівкою потрібного кольору. Після висихання її ретельно шліфують наждачним папером, а зверху покривають лаком.
Не поспішайте розлучатися зі старими, але улюбленими меблями. Навіть за наявності серйозних дефектів, їй можна повернути привабливість за допомогою підручних засобів. Виявіть трохи фантазії, і меблі знову стануть гідним експонатом у вашій квартирі.
Часті питання про реставрацію меблів своїми руками
Що робити, якщо меблі втратили колір?
Її можна покрити свіжим лаком або прикрасити за допомогою розпису фарбами.
Як відреставрувати сколи на меблях?
Сколи на поверхні меблів можна заповнити шпаклівкою відповідного відтінку. Після висихання її обробляють наждачним папером та покривають лаком.
Як відновити шкіряні меблі?
Відреставрувати такі меблі можна за допомогою прозорого лаку для нігтів (за наявності дрібних подряпин та проколів від котячих пазурів), рідкої шкіри або латки. Якщо оббивка серйозно пошкоджена, потрібна повна перетяжка.